World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
O sa regret asta...

Kristi, e adevarat ca pe teritoriul Romaniei s-a aflat gradina Domnului?
Nu avem cum sa stim unde a fost gradina eden. Alte intrebari? >Grin Haha
Ah, am zis gresit..Vroiam sa te intreb asta:

E adevarat ca pe teritoriul Romaniei s-a aflat gradina Maicii Domnului?
Am gasit cateva articole pe net...

http://biserica.org/Publicatii/2001/NoVII/01_index.html
"gradina Maicii Domnului" - habar n-am ce mai e si asta? Haha
Si de ce o considerati pe Maica Domnului o persoana atat de importanta? In Biblie scrie ca singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus Hristos, nimeni altul. Probabil doar ca sa scoata banii din asa-zisele "minuni" pe care aceasta femeie le face... Chestiile de genu asta ma face sa realizez cat de limitati pot fi unii credinciosi, incat sa creada absolut orice, fara nicio dovada, fara macar ca aceste lucruri sa apara in Biblie. Ei pur si simplu se iau dupa minciunile spuse de niste preoti, care au rolul sa impresioneze si sa-i aprofundeze in prostie pe cei care merg la biserica.
Mai am o nelamurire: de ce sunt icoane in bisericile ortodoxe si catolice? In Biblie scrie ca nu trebuie sa ne facem chipuri cioplite a unor lucruri de pe pamant sau din cer, carora sa ne inchinam? Poate cineva sa ma lamureasca?
Vroiam sa spun ceva ... Ateismul nu prea este o religie ci mai mult o idee cum ca "lucrurile se intampla de la sine " (si ca nu exista un creator )
(02-26-2012, 08:36 PM)Cryssalis Wrote: [ -> ]Vroiam sa spun ceva ... Ateismul nu prea este o religie ci mai mult o idee cum ca "lucrurile se intampla de la sine " (si ca nu exista un creator )

Ba da, ateismul e o religie. Un ateu trebuie sa creada ca nu exista Dumnezeu, nu are cum sa stie cu siguranta, nu poate demonstra stiintific asta, deci e o religie.

"lucrurile se intampla de la sine" - asta-i evolutionismul, care pretinde ca noi ne tragem dintr-o piatra, si acea piatra a aparut din senin, din nimic.
Ce conteaza daca in Romania a fost sau nu gradina Domnului sau a Micii Domnului, are ei nu au fost oameni ca si noi? Sau aveau 3 picioare sau ce? Ateismul e un fel de a crede in proprile puteri...eu sincer cred in Dumnezeu, dar nu cred in unele aberatii. Oricum Romania e o tara frumoasa, si poti spune ca e binecuvantat prin faptul ca nu are tot felul de lighioane veninoase, sau deserturi ucigatoare ci e o tara frumoasa cu oameni primitori.
Primitori...mda..te uiti pe un perete pe strada si vezi cu graffiti frumos scris : "Bine ai venit in Romania, sa-mi........ puncte puncte...puncte de suspensie..puncte punctulete puncte"
Si ce conteaza ce scrie pe un perete? Pana la urma, daca un om vine la mine acasa, si daca e un om de treaba care nu e un dobitoc tupeist, normal ca eu ma port cat pot de frumos cu el...dar daca e un dobitoc pai il poftesc pe poarta!
Romani sunt mai primitori decat nemtii sau ungurii in orice caz...adica un nenorocit de ungur care stie romana te-ar lasa sa te chinui sa vorbesti 20 de limbi si sa faci tot felul de lucruri pentru el ca mai apoi sa iti spuna ca si-a batut joc de tine!
Mie imi place tara asta...
(02-26-2012, 08:40 PM)Kristi Wrote: [ -> ]
(02-26-2012, 08:36 PM)Cryssalis Wrote: [ -> ]Vroiam sa spun ceva ... Ateismul nu prea este o religie ci mai mult o idee cum ca "lucrurile se intampla de la sine " (si ca nu exista un creator )

Ba da, ateismul e o religie. Un ateu trebuie sa creada ca nu exista Dumnezeu, nu are cum sa stie cu siguranta, nu poate demonstra stiintific asta, deci e o religie.

"lucrurile se intampla de la sine" - asta-i evolutionismul, care pretinde ca noi ne tragem dintr-o piatra, si acea piatra a aparut din senin, din nimic.

O fi o religie ... da nu este una oficiala ... ci doar un cuvant care este o prescurtare de la "man eu nu cred in "bull-shiturile" cu Dumnezeu...."