World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pe faptul ca oamenii bisericii au spus, ca noi traim acum defapt iadul, raiul il vom cunoaste dupa moarte...dupa cum ti-am spus as prefera sa ma ghidez dupa Talmud decat dupa Biblie. Deoarece Biblia a fost facuta dupa Talmud sau Coran nu mai stiu sigur...adica e o secta trasa din religia Iudaica, la fel cum sunteti voi pocaitii din crestinism.
"Pe faptul ca oamenii bisericii au spus, ca noi traim acum defapt iadul, raiul il vom cunoaste dupa moarte" - You're kiddin' me, ain't ya? Haha Parca tu erai ala care zicea ca nu te iei dupa oamenii bisericii, si acum dintr-o data se intampla ca vreunul dintre ei sa zica ceva ce iti convine si imediat ii dai dreptate. You don't make any sense, whatsoever.

"adica e o secta trasa din religia Iudaica" - Crestinismul si Iudaismul sunt doua chestii total diferite.

"la fel cum sunteti voi pocaitii din crestinism." - Neoprotestanti ∈ Crestinism

Daca nu stii despre ce vorbesti mai bine taci, ca nu te obliga nimeni sa iti expui aici lipsa de cultura generala.
Hai lasama ma, citeste coranul bai atotstiutorule si talmudul sa vedem care din care se trage. Ce-mi place la secta ta ca toti va credeti mari stiutori si defapt nu stiti nimic, lumea nu inseamna doar o dobitocenie scoasa din religiile pagane, ci inseamna mai mult. Am vrut cu acel lucru sa ma raportez la Biblie, dar deacum daca vrei o discutie urata, trecem pe treapta a doua!
Eu cred doar in reincarnare. Smile
La fel si eu! E cea mai credibila chestie...oricum vom vedea noi peste 60 de ani ce-o mai fi!Smile
Apropo. Am vazut la televizor pe Antena 3 o emisiune la care a fost invitata nu stiu ce femeie care sustinea ca spiritul e langa inima si sufletul la nada c*rului. Haha

Foarte credibila fata.
In rencarnare cred si eu. Dar nu pe veci. Adica te poti baga in alta forma dar nu cred ca vei ramane acolo incepand o noua viata.

"Hai lasama ma, citeste coranul bai atotstiutorule si talmudul sa vedem care din care se trage." - Ia-o mai usor, sa nu incep si eu. Grin Ce legatura are Coranul sau Talmud-ul cu Biblia? :| wow again. Ai citit macar una din aceste trei carti?

"Ce-mi place la secta ta ca toti va credeti mari stiutori si defapt nu stiti nimic" - Comentariu venit din partea stimatului domn Zamolxis care nu a citit in viata lui Biblia, dar totusi zice ca nu e adevarata. Seems legit! Haha

Si de ce te-ai enervat asa dintr-o data? Grin Te-a suparat asta ? : "Parca tu erai ala care zicea ca nu te iei dupa oamenii bisericii, si acum dintr-o data se intampla ca vreunul dintre ei sa zica ceva ce iti convine si imediat ii dai dreptate. You don't make any sense, whatsoever." ???

Conform teoriilor tale, omul se enerveaza atunci cand cineva spune un adevar despre el (la fel ca si chestia cu (,) Codul lui Da Vinci)...

Sute de profetii din Biblie s-au indeplinit. De exemplu, uitate in cartea Daniel, si vezi cat de multe detalii de acolo se potrivesc perfect cu istoria din primele secole d.Hr. In plus Coranul se contrazice de mai mlte ori
Imi poti dovedii istoric acest lucru? Sau macar imi poti dovedi ca Talmudul nu are legatura cu Biblia? E ca si cand ai zice ca Vechiul Testament nu este o parte a BiblieiHaha...nu m-am enervat ci m-ia incalzit reactoarele. Nu este adevarata Biblia deoarece a fost scrisa de oameni, de unde stiu eu ca oamenii aia care au scris-o au fost intradevar inzestrati de la Dumnezeu sau au fost niste enbuni rebeli care au incercat sa distruga un impreiu si au reusit?
"Sau macar imi poti dovedi ca Talmudul nu are legatura cu Biblia?" - Talmud-ul e o colectie de legi si traditii de-ale iudeilor. Iti suna asta ca si Vechiul Testament?

"Imi poti dovedii istoric acest lucru?" - Da:

Cu putin timp inainte de 500 i.Hr. profetul Daniel a proclamat ca mult-asteptatul Mesia isi va incepe lucrarea 483 de ani dupa publicarea decretului pentru restaurarea si refacerea Ierusalimului (Daniel 9:25-26). El a prezis ca Mesia va fi omorat, si ca acest eveniment va avea loc imediat inaintea celei de-a doua distrugerii a Iersulimului.
Profetul Isaia a prezis ca un cuceritor numit Cyrus va distruge babilonul si va domina Egiptul, la fel ca si o parte din lumea cunoscuta. Acelasi om, zice Isaia, va decide ca exilurile iudeilor sa fie retrase fara nici-o plata (Isaia 44:28 45:1 si 45:13). Isaia a facut aceasta profetie cu 150 de ani inainte de nasterea lui Cyrus, si 180 de ani inainte ca Cyrus sa faca aceste lucruri. si cu 80 de ani inainte de exilul evreilor.
Locatia exacta si constructia celor 9 suburbii ale Ierusalimului a fost prezisa de catre Ieremia cu ~2600 de ani inainte. El s-a referit la timpul constructiei ca fiind "zilele din urma", adica perioada de timp a celei de-a doua renasteri a Ierusalimului ca o natiune in pamantul Palestinei (Ieremia 31:38-40). Aceasta renastere s-a intamplat in 1948, si constructia celor 9 suburbii s-a facut exact asa cum a fost descrisa de Biblie.

As mai avea de scris multe pe-aici, dar nu vreau sa te plictisesc Smile.