World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(09-23-2013, 06:24 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Ideea principală este că întâi a fost OMUL, apoi dumnezăul....

In alta ordine de idei, zici ca tu crezi ca totul a aparut dintr-o explozie (stiinta nu a observat ca vreo explozie sa produca altceva in afara de dezordine) si ca viata a aparut din intamplare, fara sa aiba nevoie de vreo inteligenta, cand cei mai inteligenti oameni de pe pamant nici macar nu isi pot imagina cum s-ar putea intampla, si tu iti pariezi sufletul pe asta? Oare care dintre noi pare mai nebun?
Nu m-am uitat la tot dar in mare ai prins tu ideea..... Oricum acum mai exista religie pentru cei cu IQ minimal sau babelor/mosilor creduli ca sa dea banii la biserici pana ajung mai multe biserici decat case si sa isi faca popi vila cu piscina si cu mertzanu'(asa mai pe romaneste) in garaj....
(09-23-2013, 06:45 PM)Kristi Wrote: [ -> ]
(09-23-2013, 06:24 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Ideea principală este că întâi a fost OMUL, apoi dumnezăul....

In alta ordine de idei, zici ca tu crezi ca totul a aparut dintr-o explozie (stiinta nu a observat ca vreo explozie sa produca altceva in afara de dezordine) si ca viata a aparut din intamplare, fara sa aiba nevoie de vreo inteligenta, cand cei mai inteligenti oameni de pe pamant nici macar nu isi pot imagina cum s-ar putea intampla, si tu iti pariezi sufletul pe asta? Oare care dintre noi pare mai nebun?

Orice e mai credibil decât religia. Ai urmărit video-ul ăla măcar?
Dumnezeu din ce a apărut? Hai că tare-s curios să-ţi văd răspunsu.
Dacă aud că e din totdeauna .. exact acelaşi lucru pot spune şi eu despre univers. Wink
(09-23-2013, 06:24 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Religia e foarte interesantă. O recomand tuturor cu IQ-ul -50.

Asta a fost urat din partea ta. Mai ales pentru ca ai spus-o excluzandu-te fara sa prezinti dovezi.Haha
Dovezi care ar pali in fata argumentelor "video" cu care vrei sa zdruncini credinta celor cu "IQ-ul -50".Haha
Dacă video-ul ăla nu prezintă dovezi am nişte veşti foarte proaste pentru tine...

Însuşi biblia e arma ateilor împotriva creştinismului. Wink
(09-23-2013, 06:48 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Orice e mai credibil decât religia.

Esti absolut sigur de asta? Si adevarul e ca fara Dumnezeu nu ai cum sa fi sigur de nimic. (suna creu de crezut asa-i?)

(09-23-2013, 06:48 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Ai urmărit video-ul ăla măcar?

Nu. Daca ai fi pus si tu un video serios, nu niste desene animate, probabil ca ma uitam la el.

(09-23-2013, 06:48 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Orice e mai credibil decât religia. Ai urmărit video-ul ăla măcar?
Dumnezeu din ce a apărut? Hai că tare-s curios să-ţi văd răspunsu.
Dacă aud că e din totdeauna .. exact acelaşi lucru pot spune şi eu despre univers. Wink

Se vede ca esti foarte slab informat si ca esti brainwashed de societatea asta. As putea paria ca niciodata nu ai incercat sa cauti informatii despre origina universului din ambele parti. (informatiile primite doar dintr-o parte = indoctrinare; informatiile primite din toate partiile = educatie) Orice om ar niste "ochelari" (constituiti din propriile noastre convingeri sau/si ideei preconcepute) prin care priveste lumea, si a nega acest lucru inseamna a te mintii pe tine insuti.

De unde a aparut Dumnezeu? Hmmm... mi se pare ca am mai raspuns la intrebarea asta de vreo 78 de ori, da' hai ca mai am chef Grin
Daca Dumnezeu ar fi fost creat de cineva, atunci El nu ar mai fi Dumnezeu. Faptul ca e Dumnezeu indica imposibilitatea existentei unei fiinte mai mari/superioare. De asta am zis ca esti foarte slab informat. Tu nu poti spune ca universul a existat din totdeauna, pentru ca asta ar incalca cateva legi stiintifice, cum ar fi:

1. Prima lege a termodinamicii spune ca materia nu poate fi creata sau distrusa, ci doar transformata dintr-o stare in alta. Daca materia nu poate fi creata, atunci universul nu are cum sa existe.
2. A doua lege a termodinamicii spune ca totul tinde spre dezordine, si nimic nu se imbunatateste cu trecerea timpului. Daca universul ar fi existat din todeauna ar fi incalcat aceasta lege, din moment ce exista de miliarde si miliarde si ... si miliarde si miliarde de ani.
3. Legea cauza-efect spune ca orice efect are o cauza. Universul exista. Putem observa asta. Universul e efectul. Care e cauza? Universul nu putea exista din totdeauna pentru ca ar incalca aceasta lege stiintifica care cere o cauza pentru existenta unui lucru.

Tot ce faci tu e sa te uiti la niste video-uri semi-amuzante din care pretinzi ca obtii niste informatii stiintifice solide, cand de fapt nu obtii altceva decat ideiile ademonstrabile ale unor persoane.
1. Deci Kristi are dreptate in tot ce a zis.
2. De ce sa fie amuzant ca Dumnezeu a existat din totdeauna? E normal ca poate face orice cum ar fi sa existe din totdeauna.
3. Nu crezi ca un desen animat e prea putin pentru a arata ca Dumnezeu nu exista?
Haha E clar. Îmi pierd timpul. Ori te uiţi la filmuleţe, ori încheiem aici. E ceva cât se poate de serios, chiar dacă par doar nişte desene animate.

Şi totuşi, nu mi-ai răspuns la întrebare, deşi încerci să pară că mi-ai răspuns.
CUM A APĂRUT DUMNEZEU?
Şi te-ai mai şi contrazis pe lângă asta.
" Prima lege a termodinamicii spune ca materia nu poate fi creata sau distrusa"
Aha, deci creaţionismul iasă din plan. Wink

Da' mna, dacă refuzi să vizionezi nişte filmuleţe de maxim 15 minute .. eu n-am ce să-ţi mai zic. Refuzi PÂNĂ şi încercarea de a renunţa la aşa numitul dumnezeu .. care ca printr-un miracol e adevăratul dumnezeu, ci nu ceilalţi sute de miliarde de zei. Wink
Şi culmea, tu crezi într-un criminal ce a omorât copii şi femei din cauza unor evrei. [Citeşte Exodu']
Iehova e foarte interesant să ştii. Buddha şi Zeus nici nu se compară cu el...

Şi da, SINGURUL LUCRU ce mi-a spălat creierul e RELIGIA ce mi-a fost băgată în cap cu forţa încă de la naştere prin botez iar apoi la şcoală. Şi am învăţat despre dumnezeul ăsta doar pentru că m-am născut în România, ci nu în India, unde ar fi trebuit să cred în alţi zei. Şi nu vorbesc doar despre mine.

@Hegan: Nu faptul că e desen animat contează, ci mesajul. O să mai creşti şi o să îţi dai seama şi tu.
Deci si Hitler a avut IQ -50 nu? Parca si el era crestin.
(09-23-2013, 07:03 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Dacă video-ul ăla nu prezintă dovezi am nişte veşti foarte proaste pentru tine...

Însuşi biblia e arma ateilor împotriva creştinismului. Wink

"Insusi" afirmatia asta ar trebui sa fie o veste proasta pentru tine.Haha
Acum vorbind serios, nu cred ca o discutie contradictorie despre religie poate avea un deznodamant favorabil pentru una dintre cele doua parti implicate, desi ardoarea ambelor parti este laudabila.
Personal cred ca fiecare om e liber sa creada in ce el vrea cu conditia sa nu se creada mai mult decat ce crede ca cred ceilalti despre ceea ce crede el.Noteeth