World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Dumnezeu a lasat omul sa isi aleaga propria cale.
Citeste Biblia si o sa te convingi ce tot.
Si Decebal,Decebal unde dracu s-a dus?
Corect Decebal unde s-a dus?
Cum spunea Warhell (sau cine spunea) Decebal a fost a fost foarte credincios, dar nu a crezut in Dumnezeu si s-a dus in iad?
Diferenta dintre biblie(religie) si credinta este ca diferenta dintre prozelit si credincios sau ca diferenta dintre ideologie si ideal. Nu e nicio legatura intre ceea ce spune Dumnezeu prin biblie si ceea ce infaptuieste un credincios in numele credintei lui, repet, oricare ar fi aceea. Din pacate, in general se considera ca ceea ce e deja stabilit e batut in cuie si e "bine", dar un om credincios in idealul lui(nu in ideologia altora) va invinge obstacolele prin puterea credintei lui, nu recitand biblia sau coranul. Ideologiile inclusiv cele religioase sunt create pentru prozeliti, credinta nu are nevoie de ideologii. Ideologiile nasc doar discutii contradictorii de genul acesteia in care interlocutorii isi citeaza argumente unii altora pierzand esenta, care spuneam ca consta in puterea credintei asupra individului, putere care-l poate izbavi daca o controleaza. Daca religia sau alta ideologie ajunge sa te controleze esti pierdut, devii marioneta ideologilor care pot fi preoti, zei, tirani...
Alta chestie,sunt chestii banale dar fatale.De unde aveti voi garantia ca biblia pe care o cititi e cea adevarata?In 2000 de ani multi smecheri au scris biblii si probabil ca multe au fost modificate de-a lungul anilor in cea originala+ ca sunt o gramada de biblii,intr-o vreme parca citisem ca fusese descoperita si una scrisa de Iuda.Degeaba incerci tu Kristi sa te afirmi si dai explicatii ca oricum nu o sa-i schimbi parerea lui Warhell,probabil ca e destul de interesant si frumos dar nu stiu de unde ai tu garantia ca tot ce stii este adevarat.
(09-24-2013, 07:18 PM)cornel Wrote: [ -> ]Deci Cristi inca spui ca Dumnezeu a facut omul si tot ce exista etc....
Atunci de ce Dumnezeu a lasat oamenii sa creada si in alte zeitati decat el? Adica ma refer la Zeus,Poseidon,Hera,Allah etc.
Si de ce a lasat oamenii in "intuneric"? adica de ce nu i-a "luminat" spunandu-le: "ba prostilor pamanul nu e plat nu veti cadea de pe el si nu e e sustinut pe umeri unei zeitati(i-am uitat numele)" (Sper ca nu imi dai explicatia aceea cu liber arbitru ca e cam fumata la faza asta)

Dumnezeu a lasat oamenii sa creada in alte zeitati in afara de el pentru ca altfel noi am fi niste mici robotei care nu au dreptul sa aleaga ce vor sa faca. Nu inteleg de ce nu e ok raspunsul asta. Poti sa ma luminezi?

(09-24-2013, 08:04 PM)cornel Wrote: [ -> ]Decebal a fost a fost foarte credincios, dar nu a crezut in Dumnezeu si s-a dus in iad?

Nu orice credinta te duce in cer, nu toate drumurile duc la Roma. Sunt multe religii pe pamant si toate sunt diferite intre ele... nu trebuie sa fi prea inteligent ca sa iti dai seama ca in cazul in care exista un Creator, una dintre ele e adevarat iar celelalte false.
Am recitit de 3 ori ce ai scris si in mare nu am inteles nimic...Noi acum ducem un fel de razboi al argumentari credinciosi vs realisti si pana acum niciuna din parti nu renunta Smile

"Dumnezeu a lasat oamenii sa creada in alte zeitati in afara de el pentru ca altfel noi am fi niste mici robotei care nu au dreptul sa aleaga ce vor sa faca. Nu inteleg de ce nu e ok raspunsul asta. Poti sa ma luminezi?"

Pai aceasta cu liber arbitru este cam fumata deoarece oamenii au ajuns sa faca ei arbitraj gen cum era in vremurile trecute cand Papa interzicea unele campanii militare pentru ca "Nu asa vrea Domnul" sau un caz real intamplat in localitatea mea cand un preopt mai batran ce slujea la 2 biserici a trebuit sa renunte la una in favoarea altui preot mai tanar si isi pusese oamenii sa le zica celorlati ca preotul tanar nu e un preot bun si sa nu se duca la el la biserica...
Atat Kristi cat si Warhell sunt adeptii unor ideologii diferite si ambii incearca sa castige o confruntare pe care au pierdut-o deja, din cauza ca ideologiile sunt menite sa se combata intre ele pentru a castiga prozeliti.Haha
(09-24-2013, 08:16 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Alta chestie,sunt chestii banale dar fatale.De unde aveti voi garantia ca biblia pe care o cititi e cea adevarata?In 2000 de ani multi smecheri au scris biblii si probabil ca multe au fost modificate de-a lungul anilor in cea originala+ ca sunt o gramada de biblii,intr-o vreme parca citisem ca fusese descoperita si una scrisa de Iuda.

Vrei sa spui ca sunt o gramada de versiuni, nu o gramada de biblii?
De unde stiu ca Biblia e adevarata? Numarul mare de profestii indeplinite, numarul mare de autori (majoritatea nu s-a intalnit niciodata; atunci de ce nu apare nicio contradictie in ea? De ce apar in ea lucruri stiintifice pe care oamenii de stiinta le-au descoperit cu mult timp dupa? etc...) apartinand unor diverse categorii sociale (de la regi la ciobani; a fost scrisa pe 3 continente) care au scris-o, durata de vreo 1500 de ani in care a fost scrisa...

(09-24-2013, 08:16 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]Degeaba incerci tu Kristi sa te afirmi si dai explicatii ca oricum nu o sa-i schimbi parerea lui Warhell

Stiu ca eu n-o sa-i schimb niciodata parerea. Nu de asta continui discutia. Smile

(09-24-2013, 08:16 PM)Ducipal Wrote: [ -> ]dar nu stiu de unde ai tu garantia ca tot ce stii este adevarat.

La ce te referi mai exact?
Aceasta melodie intareste putin ideologia mea cu liberul arbitru Smile
http://www.trilulilu.ro/muzica-hip-hop/c...ne-combati