World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pai daca nu ma insel tot Arhimede a descoperit acest lucru. Auzi, de unde stii tu ca Satana paote controla oameni/fiinte? Daca Dumnezeu nu a avut nevoie de creator atunci cum a aparut?
Show Content

http://www.ucmp.berkeley.edu/mesozoic/mesozoic.php
gasisem un site mai fain, doar ca era tocmai lansat asa ca nu erau prea multe informatiiHaha.
(02-10-2012, 06:47 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Pai daca nu ma insel tot Arhimede a descoperit acest lucru. Auzi, de unde stii tu ca Satana paote controla oameni/fiinte? Daca Dumnezeu nu a avut nevoie de creator atunci cum a aparut?

Ce a descoperit Arhimede? Chestia cu sangele?

Stiu ca Satana poate controla animale deoarece a facut asta in Geneza. Si cum Biblia nu a fost dovedita gresit de nimeni, in ciuda faptului ca milioane de oameni si-ar dori sa poata face asta, nu imi ramane altceva de facut decat sa cred ce scrie in ea.

Cum de a aparut? Mi se pare mie sau intrebarea asta presupune existenta timpului? Inainte de Geneza 1:1 nu a existat asa ceva.

In Geneza 1:1 scrie "In the beginning God created the heaven and the earth."

in the begining = crearea timpului
the heaven = crearea spatiului
the earth = crearea materiei

Deci timpul, spatiul si materia au fost create in Geneza 1:1, adica la creatie.

Ce a facut Dumnezeu inainte de creatie? Nu a existat un "inainte de creatie". Intrebarea asta presupune ca Dumnezeu e prins in timp ca si noi. El de fapt, fiind creatorul timpului, spatiului si materiei, nu e prins in acestea, ci e in afara timpului, spatiului si materiei. Creatorul mereu e superior creatiei sale, si nu depinde de aceasta.
Un pictor de exemplu, nu depinde de pictura pe care a facut-o (adica de creatia lui), si e superior acesteia.
(02-10-2012, 06:46 PM)Kristi Wrote: [ -> ]S-au facut multe experimente deja care arata ca stelele nu pot fi numarate, exact la fel cum zicea Biblia cu mii de ani in urma.

Voiam sa spun ca nu era greu de presupus nici inainte de biblie faptul ca stelele nu pot fi numarate. E destul sa ne uitam spre cer ca sa intelegem ca sunt prea greu de numarat. Daca biblia ar fi spus cu exactitate cate sunt si cum se numesc ar fi fost intr-adevar impresionant.
Asta asa e...dar ce a descoperit Biblia se stia deja.
Auzi, tu nu crezi ca la fel cum am aparut noi, poate, in infinitatea spatiului mai sunt planete care au viata, la fel cum a avut si Pamantul nostru?
Berkeley, we meet again! Smile
Linkul ala contine doar o descriere, nu dovezi.

Cand o sa ai timp, uite aici o dezbatere pe care creationistul Kent Hovind a sustinut-o la Universitatea (evolutionista) Berkeley din California SUA: http://www.youtube.com/watch?v=ZvPaNCw92VY (zeci de profesori de la aceasta universitate au refuzat sa tina o dezbatere cu domnul Hovind, ... oare de ce?)

In cele aproape 100 de dezbateri publice pe care le-a avut pana acum Kent Hovind, le-a castigat pe toate, si cateva sute de profesori de la diferite universitati au refuzat sa tina o dezbatere publica impreuna cu el, desi unora li s-am oferit sume de bani pentru 2 ore de dezbatere publica. No comment.
Nu cred in vorbele unuia care nu imi demonstreaza nimic, religia la fel ca si stiinta e formata din speculatii. Dupa cum am mai spus, poate daca cele doua se vor unii, se va ajunge la ceva, altfel una va merge cha si celalalta hais.
(02-10-2012, 06:55 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Stiu ca Satana poate controla animale deoarece a facut asta in Geneza. Si cum Biblia nu a fost dovedita gresit de nimeni, in ciuda faptului ca milioane de oameni si-ar dori sa poata face asta, nu imi ramane altceva de facut decat sa cred ce scrie in ea.
In geneza apare sarpele vorbitor despre care stii ca a fost controlat de satana. Spui ca e corect pentru ca asa scrie in geneza. Ce dovezi exista despre existenta unui sarpe vorbitor in afara faptului ca asa scrie in geneza?


(02-10-2012, 06:55 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Un pictor de exemplu, nu depinde de pictura pe care a facut-o (adica de creatia lui), si e superior acesteia.
Cu asta nu sunt chiar de acord. Multi pictori au depins de picturile lor. Daca nu au reusit sa le vanda au murit de foame si n-a mai auzit nimeni de ei.Smile
Nu mi-ai raspuns la intrebare, daca lumea a fost creata de Dumnezeu, pe El cine sau ce l-a creat?
(02-10-2012, 06:56 PM)old nick Wrote: [ -> ]Voiam sa spun ca nu era greu de presupus nici inainte de biblie faptul ca stelele nu pot fi numarate. E destul sa ne uitam spre cer ca sa intelegem ca sunt prea greu de numarat. Daca biblia ar fi spus cu exactitate cate sunt si cum se numesc ar fi fost intr-adevar impresionant.

Exista experimente si pentru asta. Cu ochiul liber poti vedea in jur de 2000-6000 de stele. Pentru ca sa afli ca in realitate sunt enorm de multe (fiecare persoana de pe apamant poate sa aiba 11,000,000,000,000 de stele personale... atat de mare e numarul lor), ai fi avut nevoie de un telescop forate puternic, oamenii de atunci nu aveau asa ceva. Atunci cum de stiau acest lucru?

(02-10-2012, 07:00 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Auzi, tu nu crezi ca la fel cum am aparut noi, poate, in infinitatea spatiului mai sunt planete care au viata, la fel cum a avut si Pamantul nostru?

Viata de pe Pamantul nostru nu a "aparut" ci a fost creata. Nu, nu cred ca exista alte planete care sa contina viata.
(02-10-2012, 07:09 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Nu mi-ai raspuns la intrebare, daca lumea a fost creata de Dumnezeu, pe El cine sau ce l-a creat?

Am raspuns odata: nimeni nu l-a creat. El a existat mereu, si va exista mereu. De ce ne inchinam lui, daca el a fost creat? Dupa parerea mea, Dumnezeu e fiinta suprema, punct.
Sper ca aceasta teorie despre planete sa fie falsa...gandeste-te daca oamenii ar da intradevar de o civilizatie prietenoasa si evoluata tehnologic ce s-ar intampla?Smile
Show Content