World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Oamenii de stiinta din domeniul geneticii au zis ca sunt aproximativ 1300 de "erori genetice" in rasa umana. E normal ca omul sa fi fost creat perfect de mana lui Dumnezeu, si sa se "strice" ca rezultat al neascultarii de legile stabilite de Creator si de la radiatia tot mai ridicata a soarelui.
Nu ma intelegi! Daca pamantul are 6000 de ani, cum puteau popoarele sa apara atat de repede...cum putea potopul sa se inteample caci daca potopul ar fi fost dupa 500 de ani de la crearea lumii, atunci ar fi insemnat ca Egiptenii si Mesopotamiemii sa fie distrusi...dar nu au fost! Cum se puteau crea atatea rase diferite intr-un timp relativ scurt...si cum se puteau inmulti oamenii atat de repede avand in vedere ca poporul Mesopotamiam era in floare acum 6000 de ani.
7 miliarde de oameni e un numar rezonabil daca luam in considerare faptul acesti oamnei sa fie predecesorii celor 8 supravietuitori din potopul de acum 4400 de ani. DACA OMUL AR FI FOST PE PAMANT DE MILIOANE DE ANI, CONFORM ACELEIASI RATA DE CRESTERE, AZI AR FI TREBUIT SA FIE PE PAMANT 150000 DE OAMENI PE INCH PATRAT DIN SUPRAFATA TOTALA DE USCAT A TERREI.
Si am si eu o intrebare: De ce ar vrea orice planta sau animal sa se reproduca daca asta nu face altceva decat sa creeze mai multe "guri de hranit" si ar micsora sansele lor de supravietuire? Cum explici asta?
Orice om isi doreste un mostenitor...este in codul genetic al oricarei fiinte...Stiinta zice ca omul e de 100000 de ani...dar dupa ce au tecut calamitati cum ar fi epoca de gheata, care s-a intamplat relativ recent...cam acum 20000 de ani...din cate am inteles cam cateva zeci de oameni au supravietuit atunci.
Uite gandeste-te asa...acum 4400 de ani existau grecii, egiptenii rau in floare, Babilonienii la fel...ba chiar si Israelitii!
Daca ar fi dat un potop atunci, acele civilizatii s-ar fi dus...dar dovezile arhelologice de atunci care consta in scrieri, nu vorbesc de niciun potop. In plus daca acum 4400 de ani ar fi lovit un potop Pamantul acum nu am mai fi vorbit de Spartani, Egipteni si alte popoare de genul pentru ca ar fi murit toti! Sau vrei sa spui ca nici Spartanii, Egiptenii sau Babilonienii nu au existat.
Ti-am raspuns deja la toate intrebarile din ultimul tau post.

Am vreo 20-30 de intrebari pentru oricine crede ca teoria evolutiei e adevarata. Se ofera cineva? Haha Grin
Eu nu cred in teoria evolutiei.
Smile
Nu mi-ai raspuns absolut nimica...nu intelegi ca acum 4400 de ani poporul egiptean era in floare....daca dadea potopul acum nu am mai fi invatat despre egipteni, greci sau chinezi. Deci pur si simplu teoria ta se contrazice...insiruie te rog intrebarile.
M-am saturat sa iti vorbesc despre perioada de acum 4400 de ani si tu sa incepi sa vorbesti despre altceva...sa vorbesti despre acu 4 miliarde de ani...vorbesc de acum 4400 de ani si nu de alta data raspunde-mi calumea...nu ma mai lua pe mine cu pietre si cu alte chestii de genul.
Dupa cum am spus nu cred nici in evolutie nici in creatie deoarece amandoua teoriile imi par banale. Pana cand cineva nu va aduce o teorie stravana care sa imi demonstreze ceva, nu voi crede niciuna din cele doua, dar pune intrebarile totusi, am sa incerc sa raspund!
Ba te i-au cu pietre si cu chetsii din-astea pt ca asta e ceea ce ne invata evolutia.
Tu cu cine ai facut istorie? Cu femeile de serviciu? Grin I-a uite-te putin pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Egypt
Cel mai vechi document gasit vreodata e datat la 3300 i.Hr.


"dar pune intrebarile totusi, am sa incerc sa raspund!" - Intrebarile is cam lungi si din moment ce ai spus ca nu crezi ca evolutia e corecta, ma gandesc ca la fiecare intrebare vei raspunde cu "Nu stiu". Asa ca nu are rost. Pierdere de timp.
Pune-le te rog...iti voi raspunde in limita cunostiintelor mele...apropo ai spus ca potopul a fost acum 4400 de ani..asta inseamna ca potopul a fost in anul 2000 i.Hr...cand popoarele egiptene, mesopotamiene si grecesti erau in plina floare. Cel mai vechi document gasit are datarea din 5000 i.Hr. si a fost scris de inventatorii scrisului si-anume Sumerienii(scrisul cuneiforma)
Deci datele care le spui tu imi demonstreaza din ce in ce mai mult ca potopul a fost cu mult inainte de 6000 i.Hr.
"asta inseamna ca potopul a fost in anul 2000 i.Hr...cand popoarele egiptene, mesopotamiene si grecesti erau in plina floare" - Probabil de asta exista legende cu un potop universal in aceste popoare.

"Cel mai vechi document gasit are datarea din 5000 i.Hr. si a fost scris de inventatorii scrisului si-anume Sumerienii(scrisul cuneiforma)" - NU, cel mai vechi document este datat la 3300-3400 i.Hr. (uita-te aici daca nu ma crezi http://en.wikipedia.org/wiki/Cuneiform)

Un mic sfat: Daca nu stii, nu mai minti.