World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Ma refeream ca imperiul egiptean a fost distrus, datorita plagilor.
(01-17-2012, 07:53 PM)Zamolxis1 Wrote: [ -> ]Hai sa il lasam pe Iosif, ce parere ai despre Iisus, om sau divinitate? Vei citi acea carte?Smile

1. Am raspuns la intrebare mai sus.
2. Nu am prea mult timp liber, si prefer sa-l dedic lucrurilor care ma intereseaza. Din cate stiu, Codul lui Da Vinci contine teorii ale conspiratiei fara nicio dovada serioasa. Nu vad ce rost ar avea sa imi pierd timpul cu asa ceva. Daca chiar gasesti in acea carte ceva ce crezi ca are dovezi solide, as vrea sa citesc si eu pasajul acela, dar nu cred ca exista asa ceva acolo...

(01-17-2012, 08:58 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Dumnezeu a tinut cu evreii.

Asa si... ? His univers, his rules.

(01-17-2012, 08:58 PM)Warhell Wrote: [ -> ]A omorat vieti nevinovate si a distrus un imperiu pentru evrei.

Ce vieti nevinovate a omorat?


Deuteronom 7:7-9 "The LORD did not set His affection on you and choose you because you were more numerous than other peoples, for you were the fewest of all peoples. But it was because the LORD loved you and kept the oath He swore to your forefathers that He brought you out with a mighty hand and redeemed you from the land of slavery, from the power of Pharaoh king of Egypt. Know therefore that the LORD your God is God; He is the faithful God, keeping His covenant of love to a thousand generations of those who love Him and keep His commands."

Sper ca intelegi...
Dumnezeu putea sa-l omoare pe faraon direct, insa nu, a decis sa omoare toti nou-nascutii si poporul Egiptului.
(01-17-2012, 09:27 PM)Warhell Wrote: [ -> ]Dumnezeu putea sa-l omoare pe faraon direct, insa nu, a decis sa omoare toti nou-nascutii si poporul Egiptului.

Te-ai gandit vreodata la faptul ca, probabil egiptenii erau un popor pacatos care merita ce a primit? Cine stie.. poate ca erau aproape la fel ca cei din Sodoma si Gomora.. - doar o parere
Cartea este bazata pe dovezi din Biblie si carti gen Evanghelie...dovezi cu adevarat solide, daca vei citi iti vei da seama. Dupa cum am spus aceasta carte dovedeste mult mai multe decat Biblia...folosindu-se chiar de Biblie...m-as simti chiar onorat daca ai citi-o.
Inca o intrebare, de ce voi neoprotestantii nu cantati imnul national sau nu participati la orele normale de religie? Ca doar tot crstini sutneti nu sunteti pagani.
Oricum, sincer fara suparare oamenii care sunt neoprotestanti sau unguri 100% mi-au atras ura asupra lor...ungurii prin istoria tarii, iar neoprotestantii prin faptul ca in Hunedoara toti neoprotestantii sunt rebuturi din partea de jos a societati. Mici exceptii...cum ar fi niste prieteni care m-au facut sa imi schimb parerea si niste colege de clasa. Oricum al doilea lucru...ar fi ca voi v-ati abandonat credinta stramosilor pentru a trece la o credinta cu multe minusuri, gen voi nu aveti Craciun, Paste, Ziua de nastere, ziua de nume si chestii dianstea. Eu am vazut un copil care a luat bataie de la parintii lui ca a acceptat sa ia o bomboana odata la ziua cuiva.
Oricum si tu esti unul care ma face sa imi schimb parerea despre secta din care faci parte pentru ca te vad extrem de devotat asupra unui domeniu care este total inexact si nedovedit...astfel incat oricine care a scris un capitol in aceasta carte putea sa se dea ca mare sfant cand el de fapt fabula niste chestii ca sa scrie si el o carte.
Iara mai e o chestie care nu o inteleg la voi, de ce penticostalii si martorii lui Iehova nu au voie sa foloseasca prezervativul? Cunosc o familie care sta intr-un apartament ingust si are 12 copii...parintii nu lucreaza si traiesc din bursele sociale, alocatiile si ajutoarele sociale de la Primarie. Iar pe ei ii doare in japca.
Deci d-asta pocaitii se inmultesc asa de repede...pfoai..habar nu aveam.
Auzi tu ziceai de Warhell ca de ce uraste evreii si de ce zicea ca merita sa moara, iar tu faci aclasi lucrur cu egiptenii...egiptenii au fost un popor corect mai ales pentru ca femeile aveau aceleasi drepturi in stat ca si barbatii, iar casatoriile aveau la baza iubirea. Egiptenii probabil au fost unul dintre cele mai pasnice si mai destepte popoare...adica sunt cei ce au construit piramidele fara ca sa aiba niciun fel de tehnologie pe care o avem noi in zilele de azi. Iar evrei erau un popor dezbinat, de sclavi care oameni inteligenti nu aveau si din cauza lor multe natiuni au fost lovite de tot felul de porcarii de la Dumnezeu gen plagile. Oricum eu vorbesc acum de c e zice Biblia desi eu nu cred aceste lucruri. Probabil ar fi fost o coincidenta cu aceste plagi sau poate ca nici nu au existat vreodata. Uite ce e kristi eu pot sa iti aduc argumente istorice la tot ce iti zic dar tu nu poti...deci nu poti dovedi acel lucru.
Daca vei veni in Hunedoara Warhell, iti voi arata cam care e populatia pocaita ca sa vezi si tu daca am sau nu dreptate la faza cu rebuturile si daca merita sau nu sa-ti displaca...adica la faza aceea cu baba in autobuz mi-a venit sa o injur putin de ne-am si de religie...dar m-am calmat pe parcurs...oricum acea discutie a fost de ajuns ca sa imi dau seama ce parere aveti voi despre noi Ortodoxii.
Plagile au existat, dar in mod ciudat toate se leaga intre ele..mustele cu bubele..broastele cu mustele..etc.

Eu i-am u**t si ii u***c pe evrei, si nu doar pentru ca si Adolf Hitler ii u*a, el avea tot dreptul sa o faca. Evreii au distrus primul razboi mondial. Evreii sunt o b**la care a fost cat de cat vin***ata de Adolf Hitler, dar degeaba.

Show Content
Mda...si se pare ca evreii au distrus doua imperii...egiptul si romanii. Oricum ti-am spus mie imi displac cat de cat ungurii get beget...nu cei romanizati...ci maghiari maghiari...iar despre pocaiti s-ar putea sa imi schimb parerea...Kristi imi raspunzi te rog la intrebari? De ce voi pocaitii nu cantati imnul national? De ce nu participati la orele de religie? De ce nu folositi prezervativul?
"Inca o intrebare, de ce voi neoprotestantii nu cantati imnul national sau nu participati la orele normale de religie? Ca doar tot crstini sutneti nu sunteti pagani." - In clasele mici cantam imnul (o parte din el) in fiecare dimineata... acum doar nu te astepti sa-l cantam la liceu, nu? La orele de religie ortodoxa? Nu participam din acelasi motiv pentru care catolici nu participa. Smile

"ar fi ca voi v-ati abandonat credinta stramosilor pentru a trece la o credinta cu multe minusuri, gen voi nu aveti Craciun, Paste, Ziua de nastere, ziua de nume si chestii dianstea" - stiu ca repet chestia asta de multe ori in topicul asta, dar do-mi voie sa mai zic odata: *clears throat* WOW!! Cum sa nu sarbatorim Craciunul, Pastele si celelalte sarbatori pe care le-ai mentionat? Daca asta e o gluma, atunci e cam jalnica, nu te supara. Daca ai fost serios, asta inseamna canu stii absolut, absolut nimic despre neoprotestanti. :| :| :|
Si doar asa de curiozitate: cine te-o mintit? Grin

"Eu am vazut un copil care a luat bataie de la parintii lui ca a acceptat sa ia o bomboana odata la ziua cuiva." - Gluma-i gluma, dar deja exagerezi. Refuz sa cred ca exista asemenea specimene.

"astfel incat oricine care a scris un capitol in aceasta carte putea sa se dea ca mare sfant cand el de fapt fabula niste chestii ca sa scrie si el o carte."

O carte care contine 66 de parti, scrisa de-a lungul unei perioade de aproximativ 1500 de ani (din 1450 i.Hr. pana in ~90 d.Hr.), de peste 40 de oameni diferiti. Unii bogat, altii saraci, unii tineri, altii batrani. Preoti, profeti, un vames, un doctor, pescar, etc...
Scriitori Bibliei au indurat persecutii pt ceea ce au scris, si daca ei stiau ca sunt niste minciuni, ma gandesc ca nu erau capabili sa moara pentru o minciuna.
Biblia e una dintre cele mai bine pastrate/conservate cartii.
Profetiile din Biblie s-au indeplinit sau sunt pe cale sa se indeplineasca (ma refer la cele despre sfarsitul lumii).
Biblia e precisa si la nivelul istoriei. S-a confirmat existenta multora dintre oamenii din Biblie. daca vrei exemple spune-mi.

Cum ca toti cei peste 40 de oameni care au contribuit la scrierea Bibliei, unii dintre ei nu s-au intalnit niciodata, si totusi nu exista nici macar o contradictie intre scrierile lor. Pretty amazing, right?

"Iara mai e o chestie care nu o inteleg la voi, de ce penticostalii si martorii lui Iehova nu au voie sa foloseasca prezervativul?" - Penticostalii si martorii lui Iehova sunt doua lucruri opuse. Nu am auzit in viata mea de asta. Sincer, nu stiu de unde le tot scoti? :| banuiesc ca locuiesti in apropierea unor crestini brain-washed or smth.