World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
"Pai daca Adam l-a prins pe Noe inseamna ca el nu a supravietuit potopului din cauza faptului ca Noe si-a luat numai nevasta si copiii, iar Adam nu era pe arca, asa ca Adam a murit odata cu venirea potopului, iar din cate am vazut Adam nu avea inca 900 de ani cand s-a intamplat acest lucru." - Adam a murit cand Noe avea aproximativ 90-100 de ani, iar potopul a venit cand Noe avea aproximativ 600 de ani. Te las pe tine sa tragi concluzia.

"Poti sa imi aduci argumente vizibile la faptul ca Adam a trait atat, iar Pamantul are 6000 de ani?" - Ma gandesc ca ti-am mai spus odata de faptul ca pamantul dinainte de potop era diferit de cel de acum, nu? Chiar si compozitia aerului atmosferic ar fi putut face o mare diferenta. Ai auzit de oxigenoterapia hiperbară ? Daca da, atunci gandeste-te cum ar fi daca aerul atmosferic ar contine mai mult oxigen, apropae de oxigen pur, si daca oamenii de atunci ar putea rezista la asa ceva.

"Si am vazut ca nu mi-ai comentat la chestia cu Iosif. In Biblie scrie ca Iosif direct sau indirect nu si-a recunoscut copilul si a plecat. Daca un barbat facea acest lucru pe acea vreme, femeia insarcinata era omorata prin lapidare, chiar daca barbatul nu ar fi anuntat inchizitia. Deci poti considera acest lucru ca find inca o povestioara." - Sincer nu imi amintesc sa fi auzit vreodata de asa ceva ... poti sa-mi zici cartea si capitolul..?


"Ce zici despre fosile, oasele si scoicile care in urma unui proces de zeci de mii de ani s-au transformat in fosile? Se stie ca acest proces a durat cateva zeci de mii de ani si uite dovada, oase care au fost gasite cam prin 5000-6000, nu erau fosilizate, adica nici oasele gasite de acum 10000 de ani nu erau fosilizate, deoarece procesul dureaza extrem de mult(zeci de mii de ani). Asa ca, cum iti explici acest lucru?" - Here we go again... Omule, nu ai cum sa datezi un os. Si fosilele de care vorbesti au fost create in timpul potopului. ma gandesc ca stii cat de rapid poate o planta sau un animal sa fosilizeze.

"A si in Biblie scria ca Dumnezeu a facut Pamantul inainte de a-l face pe Adam, deci din asta intelegem ca Pamantul e mai vechi decat spui tu. El fiind facut de Dumnezeu inainte ca Adam si Eva sa fie dati afara din Rai. Deci uite cum se leaga lucrurile. Deci tu tocmai contrai un lucru care apare in Biblie ca un amanunt pe care nu l-ai observat sau ai uitat de el." - Ai dreptate, pamantul a fost creat inainte de Adam (mi se pare logic :| ). Si e mai vechi cu exact 6 zile de cate 24 de ore (exista multe teorii daca acele zile din Geneza 1 sunt zile de 24 de ore sau mii de ani sau perioade nedefinite de timp, and so forth...)

Intrebare: Esti de acord cu ce zic evolutionistii despre stalactite, stalagmite? Mai exact despre durata necesara crearii acestora.
Pai ma gandesc ca stlactitele si stalagmitele se formeaza lent din pricina depunerilor de calcar, eu zic ca ia cateva mii de ani ca acel calcar sa se depuna deoarece stropii de apa contin o cantitate infima de calcar. Nu stiu cati ani atribuie cercetatorii unui astfel de fenomen.
Oricum hai sa depasim Geneza ca nu vom ajunge la un capat nici cum! Ce spui despre Iisus Hristos(vreau parerea ta si nu cea din Biblie), un simplu om sau un adevarat miracol.
Apropo despre ce ai spus tu mai sus ca nu scrie niciunde chestia aia cu Iosif, aici te contrazic, nu pot spune ce carte e doar iti spun ca s-a intamplat asta, deoarece asa zice Biblia, si daca se intampla cu adevarat atunci nu am mai fi avut niciun Iisus Hristos, sau probabil l-am fi avut pe Iisus prezentat in alta povestioara.
"Pai ma gandesc ca stlactitele si stalagmitele se formeaza lent din pricina depunerilor de calcar, eu zic ca ia cateva mii de ani ca acel calcar sa se depuna deoarece stropii de apa contin o cantitate infima de calcar. Nu stiu cati ani atribuie cercetatorii unui astfel de fenomen." - Alta minciuna a evolutionistilor. Exista multe exemple in care s-au format stalactite de ~1 metru in cateva zeci de ani. Uite aici un scrut video cu cateva dintre ele: http://www.youtube.com/watch?v=o3T4So5ANeg

"Ce spui despre Iisus Hristos(vreau parerea ta si nu cea din Biblie), un simplu om sau un adevarat miracol." - Eu am mai spus de cateva ori ca voi crede tot ce scrie in Biblie pana cand cineva imi dovedeste ca e gresita. Asa ca, cred ca Isus a fost fiul lui Dumnezeu, nu un om oarecare.

Si in legatura cu chestia cu Iosif: Nu imi amintesc niciodata sa fi citit/auzit asa ceva. Da-i un search pe google si afla daca e din vechiul sau noul testament, cartea si capitolul. Iosif... vorbesti despre sotul Mariei, tatal lui Isus ?
da despre el vorbeam...dar cartea aceea doar afirma nu si demonstreaza, totusi mie imi ceri sa iti aduc dovezi desi tu nu imi aducSmile. Oricum, te mai intreb odata, te apuci de citit Codul lui Da Vinci de Dan Brown?
Stalactitele de 1 m sunt mici eu ma refeream la cele ma mari, de 3 m.
Si apropo, tipul din video-ul ala e unul dintre cei mai destepti oameni pe care i-am vazut vreodata... just for the record. Grin
"da despre el vorbeam..." - Habar n-am.

"...dar cartea aceea doar afirma nu si demonstreaza, totusi mie imi ceri sa iti aduc dovezi desi tu nu imi aduci" - Ce dovezi nu iti aduc? :|

"Oricum, te mai intreb odata, te apuci de citit Codul lui Da Vinci de Dan Brown?" - Tu l-ai citit? Presupun ca da. Asa ca de ce nu imi arati vreo afirmatie de-acolo si eu sa imi spun parerea despre ea.

"Stalactitele de 1 m sunt mici eu ma refeream la cele ma mari, de 3 m." - Te-ai uitat l-a video? :| Erau pe acolo si unele cu mult mai mari de 3 metri in mai putin de 100 de ani.
Acest video e facut la o intrunire de neoprotestanti, deci nu e facuta de niste oameni de stiinta si nici macar nu e dovedita chestia de un om de stiinta. Voi vorbi pe tema asta cu profesorul meu de fizica, el este o enciclopedie mobila, stie o gramada de lucruri despre chimie, fizica, mecanica, astrologie, matematica si alte domenii de genul.
Oricum eu spre deosebire de tine cred in puterea omului si in mintea omului si nu ca o forta divina controleaza omul. Poate ca il ajuta sa afle ceva printr-o coincidenta, asta e alta treaba, dar omul se poate descurca singur, e una dintre fiintele care se adapteaza la aproape orice mediul, si un om las poate fi extrem e curajos cand isi intalneste frica. Oricum degeaba credeti voi ca circuitele si toate descoperirile au fost facute prin intermediul Domnului, cand oamenii le-au conceput. Mie mi s-a acrit sa vad cat cred niste oameni credinciosi ca stiu adevarata intelepciune, pe cand defapt ei cunosc adevarata manipulare in care traiesc, Biserica. Institutia care a manipulat lumea de secole. Stii poate vei ajunge prin Hunedoara sau eu voi ajunge pe la tine si ne vom intalni fata in fata...chiar ar fi mai interesanta o astfel de discutie. Dupa ce imi raspunzi la intrebare as dori sa imi pui tu inca una.
Ma rog, nu vreau ca sa iti spun nimic din carte, pentru ca nu am apucatsa o citesc total, deoarece m-am ocupatr mai mult de lecturile necesare(nu de alta dar nu mi-ar placea sa iau un doi pe degeaba)...dupa ce voi citi si Biblia, imi voi finaliza lectura acestui roman. Deci te rog inca o data, cand ma apuc eu de citit Biblia, te apuci si tu de acel roman? (stiu cateva idei ale acelui roman adica ideile principale dupa care se ghideaza idei care le vei considera eretice, idei care sunt demonstrate(cu ajutorul Bibliei si a altor carti care apartin Bisericii precum Evanghelia) ... uite de exemplu iti pot demonstra niste chestii despre Iisus, dar pana cand nu citesti romanul nu ti le voi prezenta. Un vecin mi-a spus ca Biblia este o carte ciudata fara cap si fara coada. Apropo sti de unde provine Biblia?
"Acest video e facut la o intrunire de neoprotestanti, deci nu e facuta de niste oameni de stiinta si nici macar nu e dovedita chestia de un om de stiinta." - Firstly e un seminar care are ca tema centrala creationismul. Secondly, Kent Hovind are PhD deci e un om de stiinta. Si in plus, toate slide-urile de acolo contin referinte: fie arata revista/ziarul in care a aparut, fie cateva nr de telefon, asa ca oricine poate verifica sa vada daca zice adevarul.

"Voi vorbi pe tema asta cu profesorul meu de fizica, el este o enciclopedie mobila, stie o gramada de lucruri despre chimie, fizica, mecanica, astrologie, matematica si alte domenii de genul." - Perfect, si cere-i daca poti sa iti dea niste exemple.

"Oricum eu spre deosebire de tine cred in puterea omului si in mintea omului si nu ca o forta divina controleaza omul." - Bravo tie, si ce te face sa crezi ca eu nu cred acelasi lucru?

"Mie mi s-a acrit sa vad cat cred niste oameni credinciosi ca stiu adevarata intelepciune, pe cand defapt ei cunosc adevarata manipulare in care traiesc, Biserica" - Si pe mine ma enerveaza cei care cred in Dumnezeu, pur si simplu, ca asa au fost invatati cand a fost mici.

"Stii poate vei ajunge prin Hunedoara sau eu voi ajunge pe la tine si ne vom intalni fata in fata...chiar ar fi mai interesanta o astfel de discutie." - Eu nu cred ca o sa vin pana acolo pt o simpla discutie, dar daca o sa trec pe acolo o sa-ti zic. Smile

"Dupa ce imi raspunzi la intrebare as dori sa imi pui tu inca una." - La ce intrebare? La aia cu Iosif? Cum sa iti raspund la intrebare din moment ce habar n-am despre ce e vorba, ce e atat de greu de inteles? :| Arata-mi unde ai citit asta, si o sa iti raspund cu placere.
[/quote]

Hai sa il lasam pe Iosif, ce parere ai despre Iisus, om sau divinitate? Vei citi acea carte?Smile
Am ceva de adaugat la "Dumnezeu e drept". Nu e asa mereu. Dumnezeu a tinut cu evreii. A omorat vieti nevinovate si a distrus un imperiu pentru evrei.
Asta e adevarat, tin minte despre faptul ca am invatat ca Dumnezeu s-a razbunat pe un oras intreg pentru ca cei din oras s-au purtat urat cu evreii...eu totusi desi incercam sa negam asta, Dumnezeu, la fel ca Zeus la Greci, da dovada si de defecte umane. Cum ar fi de exemplu cateodata nu stiu cum sa numesc acest cuvant am un lapsus momentan. Am citit pildele si in toate fie ca bogatul era zgarcit, era atras de averea sa sau era intelept si credea in cuvantul Domnului, el tot ajungea in Iad...in timp ce saracii ajungeau in Rai. Sau iara cu evreii au murit o gramda de oameni din pricina acestor evrei. Daca Dumnezeu era bun si milostiv nu i-ar fi omorat...iti multumesc Warhell ca ai intervenit...as dori sa se bage mai multi in discutieSmile.
Oricum eu am aflat niste lucruri care sunt adevarul istoric despre Iisus, pe care le voi divulga la momentul potrivit pana atunci nu!
Mda, imperiul roman a fost distrus de aceasta secta crestina care facea revolte din cand in cand...religie care se trage din religia iudaica, Biblia find de fapt formata din textele Talmudului de la evrei...doar ca spre deosebire de Talmud Biblia a fost rastalmacita de catre papalitate si in general oameni cu putere mare in stat astfel adaugandu-se si scotandu-se capitole din ea dupa vrerea lor, astfel se manipuleaza lumea de 2000 de ani incoace...iar tehnologia ar fi fost cu 100 de ani mai avansata daca nu interpretau niste dobitoci gresit notiunea de crestinism. Acei dobitoci au fost inchizitia care daca aflau ca un om a inventat ceva sau incearca sa gandeasca sau sa se uite mai stramb la Biblie ori la drepturile femeii era omorat...ori ars pe rug, ori prin lapidare. Hai sa iti pun o intrebare...ce intelegi tu prin simbolul acela de pe steagul evreilor? Te-as ruga sa nu cauti pe net ci sa spui ce crezi tu!