World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(03-21-2010, 06:14 PM)Cristian Wrote: [ -> ]Necro, esti de acord cu ce cred Adventistii de Ziua a Saptea? (Sabat, Catholic Church = beast, etc.)

Momentan nu stiu ce sa zic.
(03-21-2010, 06:23 PM)Necro Wrote: [ -> ]
(03-21-2010, 06:14 PM)Cristian Wrote: [ -> ]Necro, esti de acord cu ce cred Adventistii de Ziua a Saptea? (Sabat, Catholic Church = beast, etc.)

Momentan nu stiu ce sa zic.

O sa te intreb ceva: de cine asculta mana: de cap sau de picior? Sau de cine asculta ochii? De limba sau de cap? Hristos este Capul trupului iar trupul este biserica. Iar Dumnezeu este capul lui Hristos. Este scris si zis in voce de Dumnezeu sa tinem ziua a saptea ca ziua de Sabat. Dar Biserica spune sa tinem ziua intaia ca ziua de Sabat. De cine sa ascult? De Biserica, care este formata din madulare, iar prin urmare sa ascult de alt madular? Sau sa scult de Hristos care este capul Bisericii? Cine este mai mare in autoritate? Dumnezeu sa omul? Este scris: 'Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni!' (Fapte). Nu uita ca biserica este facuto
a tot din oameni. Judeca si tu! Ce este mai drept?

Si nu fii ipocrit. Protestantii se lauda ca ei merg numai dupa Bible, dar ei tin Duminica ca Sabat, lucru ne aflat in bible, iar prin urmare tin traditii omenesti. Sunt ipocriti din moment ce zic una (merg numai dupe ce este scris in Bible) si fac alta (tin Duminica; lucru ce nu este in Biblie). Foloseste-ti intelepciuna data tie si judeca! Ce este mai drept? Sa asculti de Dumnezeu sau de tradictii omenesti?
So, care este a saptea zi a saptamanii? Duminica! Daca poti sa imi dovedesti la ce zi se refera Dumnezeu cand spune "a saptea zi a saptamanii" atunci ai dreptul sa ma faci ipocrit, pana atunci sunt doar niste vorbe in vant care nu impresioneaza pe nimeni, deci sunt nesimnificative.
:clap: Ce mult asteptam aceasta intrebare!! Dar o sa raspund dimineata, ca acum e miezul noptii la mine Grin. Noapte buna!
stai stai stai stai. in invataturile lui iisus, ziua sfanta era SAMBATA. [care era a 6a zi a saptamanii] de ce in biblie scrie A SAPTEA ZI S-A ODIHNIT?
probabil au tradus gresit Haha
lol probabil ar trebui sa inchideti threadu Haha
@ufy: Dumnezeu ne-a dat un exemplu ca sa-l urmam, cum si Isus ne-a dat un exemplu de urmat; deci El S-a odihnit pentru ca si noi sa facem la fel, nu ca El are avea nevoie de odihna ... si ziua a saptea, dupa cum o sa vezi, este Sambata

@Necro: m-am gandit pentru o zi, si am decis sa nu te 'imbulzesc cu dovezi' din prima caci cu ar fi prea intelept, si am decis deci o sa incep cu ceva basic. Eu o sa incep cu o definitie din dictionar, si dupa aia continuam disctutia despre ce zi din saptamana este a saptea zi (biblica).

Deci, dupa dictionar:

O sa pun o fotografie mai intai:

[Image: dictionary.jpg]

Si acum scris:

Quote:Sat·ur·day
   /ˈsætərˌdeɪ, -di/ Show Spelled [sat-er-dey, -dee]
noun
  1. the seventh day of the week, following Friday
  2. The Jewish Sabbath
Nu o sa mai traduc din moment ce cred ca aproape toti de aici vorbesc (sau cel putin inteleg) engleza.

Primul lucru spus este ca nu exista 'Sabatul evreu' (Jewish Sabbath), ci doar Sabat, deci dupa dicitonar, Sabatul este Sambata (Saturday), ziua a saptea a saptamanii. Ai putea sa ii intrebi si pe catolici:

Quote:“Question - Which is the Sabbath day?”
“Answer - Saturday is the Sabbath day.”

Peter Geiermann, C.S.S.R., The Convert’s Catechism of Catholic Doctrine, p. 50, 3rd edition, 1957.

Oricum, te mai poti uita si la alte dictionare, si o sa vezi:

Webster's Online Dictionary
Wiktionary
Merriam-Webster's Dictionary
The Free Dictionary by Farlex

[mai sunt si altele... cauta si tu]

Acum spune tu, pe ce dovezi te bazezi cand spui ca aceste dictionare sunt gresite si ca catolicii mint cu privire la ce zi este a saptea din saptamana (biblica, nu saptamana de lucru moderna)?

Raspunde ca mai am de spus cu privire la asta.
=)) asta e vrajeala, pentru ca oamenii au transformat intr-un fel sambata in duminica, si saptamana nu mai incepe de duminica.
Pai, in primul rand, sunt niste dictionare. Asa pot si eu sa descriu un termen/notiune cum vreau, dar asta nu inseamna ca e definitiile pe care le voi da sunt 100% autentice. Eu stiu ca catolicii (mai exact Vaticanul) au "transferat" solemnitatea Sabatului din ziua de sambata in ziua de duminica, si tu mai intrebi daca ei sunt demni de incredere? Raspunsul: "(antiCristul) Se va încumeta să schimbe vremurile şi legea." Daniel 7:25