World of Gothic - Forum

Full Version: Religion Thread
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(09-27-2013, 08:29 PM)cornel Wrote: [ -> ]cei ce nu cred total in Dumnezeu vor fii judecati "cum se cuvine"?? Haha

Reformuleaza intrebarea, ca nu prea am inteles. Smile
Zice in bibilie ca cei ce nu cred in totalitate sau deloc in Dumnezeu sunt judecati "cum se cuvine"??
Cred ca asta zice orice religieHaha. Si da am inteles ce vroiai sa zici Kristi.
(09-28-2013, 10:28 AM)cornel Wrote: [ -> ]Zice in bibilie ca cei ce nu cred in totalitate sau deloc in Dumnezeu sunt judecati "cum se cuvine"??

In Biblie scrie ca Dumnezeu e drept, asa ca da, toti oameni vor fi judecati cum se cuvine, dar dupa niste reguli clare care sunt conscute de orice om.
a nu crede in totalitate in Dumnezeu = a nu crede deloc in Dumnezeu.
Aha.... Credeam ca e o diferenta intre a nu crede deplin si deloc..... Ce subiecte de dezbatere mai avem?? Haha
Kristi, e posibil ca pe timpul celor mentionati in Biblie (exemplu Noe) sa fie alta metoda de aproximare a timpului? Adica mi se pare putin cam mult sa traiasca 900 si ceva de ani, asta inseamna ca doar copilaria ar fi trebuit sa aiva aproximativ 100 de ani.
(09-28-2013, 12:39 PM)dorelys Wrote: [ -> ]Kristi, e posibil ca pe timpul celor mentionati in Biblie (exemplu Noe) sa fie alta metoda de aproximare a timpului?

Cum ar fi? ...

(09-28-2013, 12:39 PM)dorelys Wrote: [ -> ]Adica mi se pare putin cam mult sa traiasca 900 si ceva de ani, asta inseamna ca doar copilaria ar fi trebuit sa aiva aproximativ 100 de ani.

Din moment ce traim intr-o lume in care majoritatea oamenilor mor inainte sa ajunga la 90 de ani, e normal sa ni se para ciudat cand auzit de oameni care au trait cateva sute de ani. Am postat unele "dovezi" ca acest lucru ar fi posibil undeva mai sus in topicul asta (conditii atmosferice diferite; cod genetic fara defecte, perfect; nu se consuma carne, doar dupa potop; probabil, aveau telomerii mult mai lungi decat ai nostri, cu ajutorul carora procesul de auto-reparare a organismului/organelor dura mult mai mult decat la noi astazi).

Daca ne luam dupa ce zice Biblia, atunci unii dintre oamenii aceia au avut copii pe la 60-70 de ani, ceea ce arata ca maturizarea oamenilor dura mai mult decat astazi, dar nici chiar 100 de ani...
(09-28-2013, 12:52 PM)Kristi Wrote: [ -> ]Din moment ce traim intr-o lume in care majoritatea oamenilor mor inainte sa ajunga la 90 de ani, e normal sa ni se para ciudat cand auzit de oameni care au trait cateva sute de ani. Am postat unele "dovezi" ca acest lucru ar fi posibil undeva mai sus in topicul asta (conditii atmosferice diferite; cod genetic fara defecte, perfect; nu se consuma carne, doar dupa potop; probabil, aveau telomerii mult mai lungi decat ai nostri, cu ajutorul carora procesul de auto-reparare a organismului/organelor dura mult mai mult decat la noi astazi).

Eh, pai vezi, si teoria longevitatii e bazata tot pe argumente posibile, si nu concrete. La fel ca evolutia Smile
(09-28-2013, 01:44 PM)Bogdan Wrote: [ -> ]Eh, pai vezi, si teoria longevitatii e bazata tot pe argumente posibile, si nu concrete. La fel ca evolutia Smile

De acord. Daca argumentele pentru evolutie sunt posibile dar nu concrete, atunci de ce se preda evolutia in scoli ca si o realitate si nu ca o teorie? Ce-i cu toata propaganda asta in mass-media?
(09-28-2013, 03:28 PM)Kristi Wrote: [ -> ]
(09-28-2013, 01:44 PM)Bogdan Wrote: [ -> ]Eh, pai vezi, si teoria longevitatii e bazata tot pe argumente posibile, si nu concrete. La fel ca evolutia Smile

atunci de ce se preda evolutia in scoli ca si o realitate si nu ca o teorie? Ce-i cu toata propaganda asta in mass-media?

Pai am ajuns in secolul 21 in care e randul stintei sa fie deasupra religiei.... (Sunt cam prea bonlav sa argumentez dar o sa incerc) Sa speram ca va fii o slavire a stintei mai civilizata si mai pasnica ca in tecut.De exemplu: Socrate ce moare prin pierderea "Procesului"(Acuzarea: "Eu, Meletos, fiul lui Meletos, din dema Pitthea, acuz sub jurământ pe Socrate, fiul lui Sophroniscos, din dema Alopex. Socrate se face vinovat de crima de a nu recunoaște zeii recunoscuți de cetate și de a introduce divinități noi; în plus, se face vinovat de coruperea tinerilor. Pedeapsa cerută: moartea".);